מדוע הסוכר גבוה בבוקר אצל סוכרתיים?
סוכר גבוה בבוקר

מדוע הסוכר גבוה בבוקר אצל סוכרתיים?

למה הסוכר שלי גבוה בבוקר אם לא אכלתי כל הלילה? את השאלה הזו אני שומעת הרבה פעמים. שואלים אותי איך זה שבמהלך היום, שעתיים אחרי האוכל, הסוכר נמוך יותר מרמת הסוכר שקמים איתה בבוקר, אחרי שלא נכנס אוכל לפה כל הלילה? אז הנה התשובה המלאה

2 הסברים לסוכר גבוה בבוקר

  1. אפקט סומוג’י (Somogyi Effect) או אפקט הריבאונד נקרא גם היפרגליקציה תגובתית. מתאר מצב של רמות גבוהות מדי של סוכר בדם בשעות הבוקר, שבניגוד לתופעת השחר המקור להן אינו טבעי, אלא קשור לתגובה למינון לא נכון של תרופות. במהלך הלילה מתרחשת ירידה חזקה ברמות הסוכר והסוכר הגבוה בבוקר מתרחש בתגובה למצב הנמוך שקרה קודם. (ניתן לאבחן אם מודדים סוכר ב- 2 או 3 לפנות בוקר) .
  2. תסמונת השחר  (Dawn Effect Phenomenon= DP) תופעה טבעית המתרחשת ממש לפני ההתעוררות (סביב 04:00). הגוף מפריש רמות גבוהות של הורמונים: הורמון הגדילה, קורטיזול, גלוקגון ואדרנלין וביחד הם מעלים את רמות הסוכר בדם.

מה קורה בגוף במצב תקין?

בשעות הבוקר המוקדמות מתחילה עלייה של הורמונים ובעקבותיהם עלייה של רמות הסוכר בגוף.
המטרה: להכין את הגוף לעוד יום מלא באנרגיה טובה.
במקביל לעליית הסוכר עולה גם ההפרשה של האינסולין שתפקידו להוריד את רמות הסוכר ולהכניס אותם לתאים לניצול אנרגיה.
אנשים בריאים לא שמים לב לעלייה הקלה הזו ברמות הסוכר אבל בניטור קבוע של רמות הסוכר ניתן להבחין בה.
נסו לדמיין את התהליכים בגוף:
כשאוכלים- הגוף משתמש במזון לאנרגיה. אם אכלת יותר ממה שהגוף צריך, הוא מאחסן ושומר את המזון.
כשלא אוכלים – הגוף משתמש במאגרים שצבר כדי לספק אנרגיה לגוף.
הוא עושה זאת על ידי שחרור של הורמונים המשחררים את הסוכר השמור.

מה קורה במצב לא תקין? במצב של סוכרת או עמידות לאינסולין?

גם פה בסביבות 3-4 לפנות בוקר הגוף מתחיל להפריש הורמונים המשחררים סוכר במטרה להכין את הגוף, אבל הבעיה היא שבגוף יש עמידות לאינסולין. כלומר האינסולין, לא מצליח להכניס את הסוכר שעלה, לתוך התאים.

ההורמונים שמזהים שעדיין לא הגיע סוכר לתאים ממשיכים לעבוד ביתר שאת ומעלים עוד ועוד סוכר.

מהו הטיפול המומלץ?

  1. תפריט נכון במהלך היום.
  2. צום לסירוגין.

במהלך צום לסירוגין מתרחשים שינויים הורמונליים דומים מאוד לתופעת השחר יש עליה בהורמון הגדילה, עליה באדרנלין ועליה בקורטיזול. תהליך אשר מעודד את הכבד לשחרר את הסוכר שאגור בתוכו.

מי שסובל מסוכרת מסוג 2, עלייה של רמות הסוכר בדם נחשבת למסוכנת מאוד אבל למעשה זו הדרך להחזיר את מצב הכבד לקדמותו. על ידי שחרור של הסוכר שאגור בתוכו לזרם הדם.

הרבה רופאים דואגים רק לעובדה שרמת הסוכר בדם תהייה תקינה ונותנים למטופלים אינסולין, מה שיחמיר את המצב לאורך זמן.
צום לסירוגין אולי מעלה את הסוכר בבוקר אבל בסופו של דבר יביא לפתרון ארוך טווח.
הרי תחשבו על זה אם לא אוכלים מאיפה הסוכר הזה מגיע? הוא מגיע מתוך הגוף, מהתאים והכבד שעמוסים בסוכר.

לסיכום,

סוכר גבוה בבוקר, אחרי צום או במהלך צום לסירוגין זה לא אומר שאתם עושים משהו לא בסדר, הרי זה סוכר שהגיע מהכבד שלך. זה רק  מצב שהגוף שלך משתחרר מעומס הסוכר שהוא אגר מהמזון והוא משחרר אותו לדם שבשאיפה נשתמש בו לניצול אנרגיה.

 

מעוניינים לקבל למייל את המאמר הבא שאפרסם?
מלאו את הטופס ותהנו מהקריאה:

סיפורי הצלחה

מאמרים נוספים

לחץ דם גבוה וסוכרת מה הקשר

סוכרת ולחץ דם גבוה: מה הקשר?

יתר לחץ דם הוא אחד מגורמי הסיכון העיקריים לתמותה ממחלות לב וכלי דם, אשר נמנות על סיבות המוות המובילות בישראל. פתיחה קצת מדכאת לכתבה ….מודה.

חשיבות המגנזיום לסוכרתיים

מגנזיום הוא אחד המינרלים החשובים ביותר, אשר הכרחי לפעולתם של יותר מ -300 אנזימים שונים. כיום כ-  70% מהאנשים סובלים ממחסור במגנזיום ובמיוחד סוכרתיים. מהי

יום הסוכרת 2020

בימים אלו של מגפת ה- COVID-19, כשהכלכלה העולמית מתרסקת, ואנחנו חווים סכסוכים גזעיים ופוליטיים ברמה יומיומית נראה על פני השטח שזה לא ממש הזמן לעסוק

ויטמין D לסוכרתיים

הקשר בין ויטמין D וסוכרת

מחסור בוויטמין D ומחלת הסוכרת הפכו בשנים האחרונות להיות מגיפות עולמיות וההערכה היא ש- 75% מהאנשים במדינות המערב חיים בחוסר. הסיבה העיקרית: חוסר חשיפה לשמש.

קטוגני וצמחוני

קטוגני וצמחוני האם אפשרי?

לדיאטה הקטוגנית יתרונות רבים לאיזון סוכר, ירידה במשקל ושמירה על בריאות טובה ללא נפילות אנרגיה תכופות. השאלה האם גם צמחוניים יכולים ליהנות מהיתרונות שיש לתזונה

כמה ]חמימות ליום

כמה פחמימות צריך לאכול ביום?

הכל מתחיל ונגמר בכמות הפחמימות הנכונה לך. בדרך כלל מי שרוצה לרדת במשקל, לשמור על סוכר מאוזן ובריאות טובה צריך לשאול את עצמו את השאלה:

צום לסירוגין מול הפחתת קלוריות

צום לסירוגין – המדריך למתחילים

צום. מה אתם מרגישים כשאתם שומעים את המילה הזו? כשאני אומרת את המילה צום למטופלים שלי נפתחות להן העיניים לרווחה בתמיהה וחלק אפילו מקבלים ישר

 תוכן האתר נועד לספק מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ מקצועי או להכשיר מטפלים. אין להסתמך על המידע באתר כעל מקור בלעדי, או כתחליף לייעוץ, טיפול, אבחון, השגחה וחוות דעת של רופא מוסמך. מתן אמון בלתי מסויג בתוכן כלשהוא באתר הוא סיכון שכולו של הגולש ובאחריותו. כמקובל בתחום הרפואה המשלימה, התאמת טיפול נעשית באופן אינדווידואלי וספציפי לכל אדם, כל מקרה לגופו, לכן יש להתייחס אל התכנים באתר בזהירות ואין להסתמך עליהם.
חלק מהמידע הינו בגדר דעה אישית של הכותבת בלבד ואינו מתיימר להתאים לכל אדם. השימוש והצפייה באתר הינם באחריות הגולש בלבד ואין לראות במידע המופיע באתר משום הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או אחריות או חובות כלשהם של הכותבת לכל נזק ישיר ו/או עקיף העלול להיגרם כתוצאה משימוש לא מוסמך במידע זה. 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן