צמים ומתאמנים – כל היתרונות לעשות פעילות גופנית דווקא בזמן צום
יתרונות פעילות גופנית בזמן צום

צמים ומתאמנים – כל היתרונות לעשות פעילות גופנית דווקא בזמן צום

גם אתם חושבים שאתם לא יכולים לעשות פעילות גופנית ובכלל המון דברים שאתם רגילים לעשות כשאתם צמים? חושבים שעדיף לנוח ולקבוע מעט פגישות עבודה מתוך ההנחה שהצום מחליש את הגוף? חשוב להבין שלגוף יש יכולת לאגור המון אנרגיה מהאוכל שאנחנו אוכלים. שומן הוא למעשה תוכנית החיסכון של הגוף אז למה לא להשתמש בו?

איך הגוף עובד?

תחשבו על הגוף כמכונית היברידית שיכולה להשתמש גם בדלק וגם בחשמל ולהחליף בינהם בהתאם לצורך. על אותו רעיון עובד הגוף. הוא יכול להשתמש באנרגיה שמגיעה מהמזון כשאוכלים או מאנרגיה ששמורה בגוף (בצורה של שומן) .
כך שאם רוצים לרדת במשקל פשוט צריך להשתמש באנרגיה הזו.
לכן התשובה לשאלה הרווחת האם אפשר להתאמן בזמן צום היא – ברור!
בצום אפשר להמשיך לעשות בדיוק את אותם דברים שעושים כשלא צמים.
אפשר לצאת לריצה, ללכת ליוגה, לנקות את הבית ולעשות אימון משקולות.
הדבר היחיד ששונה הוא שהגוף משתמש באנרגיה שצבר במקום באנרגיה שנכנסת מהאוכל.

יתרונות לפעילות גופנית בזמן צום

כשצמים מתרחשים שינויים הורמונליים בגוף. חלק מההורמונים מופרשים ביתר וחלק ברמה נמוכה מאוד.
אינסולין למשל יורד באופן משמעותי, והחשק לאכול והרעב נעלמים. כשנגמרת לגוף האנרגיה הזמינה (מגלוקוז/ סוכר) ואוכל לא נכנס, הגוף יחפש אנרגיה במאגרים שצבר. (שומן)

במקביל לירידת האינסולין הורמונים אחרים עולים:
אפינפרין –במצב של צום ההורמון הזה מפעיל את המערכת הסימפטטית (המערכת בגוף אשר פועלת לתגובות מיידיות במצבי לחץ, חירום ומתח) ובכך למעשה בצום הגוף כולו עובר למצב "פעיל". כשצמים לא באמת מכבים את המערכת אלא להפך מכניסים אותה למצב אקטיבי יותר.
במצב הזה הגוף משחרר את הגלוקוז המאוחסן בכבד ודוחף אותו החוצה לזרם הדם כדי לתת אספקה זמינה לשרירים ולמוח.
אם נחזור לנושא שלנו, כשהגוף בצום ויש עלייה של המערכת הסימפטטית התוצאה היא שהאימון יהיה קל  יותר כי ההורמונים כבר פעילים בגוף.
הורמון הגדילה – במצב של צום כשהאינסולין יורד, הורמון הגדילה עולה. (להורמון הגדילה תפקידים רבים בשמירה על בריאות ואריכות ימים למשל: מסייע בגידול מסת שריר ובהקטנת מסת השומן, מגביר קליטה של גלוקוז בשרירים, מוריד כולסטרול, מאיץ ריפוי פצעים ועלייה בפעילות החיסונית ועוד…)
הורמון הגדילה המופרש כל שנות החיים שלנו יורד לאחר גיל 21 בכל עשור ב-  14%.

השאלה המעניינת

מדוע הגוף מעלה את הורמון גדילה כשאין מזון שנכנס פנימה?
הסיבה היא –  איזון.
כלומר מצד אחד,  בצום הגוף לא רוצה לגדול והוא מכבה קולטנים למזון ובאותו הזמן הוא מעלה את הורמון הגדילה
כך שסך הכל האפקט הוא  0.

אבל ברגע שמפסיקים את הצום ומתחילים לאכול והורמון הגדילה גבוה אז יש לנו חלון הזדמנויות והגוף נעזר הורמון הגדילה ומתחיל לתקן את כל מה שדורש תיקון בגוף.
כל מתאמן , מרים משקולות יודע שכשעושים פעילות גופנית מאומצת פוגעים קצת בגוף, כלומר אם מרימים משקל כבד למעשה גורמים לקרעים קטנים מאוד בשריר, אולי זה נשמע לך לא טוב,  אבל כך למעשה הופכים להיות חזקים יותר. הגוף צריך להיכנס לסטרס ואז אחרי התיקון הוא יהיה חזק יותר.

לסיכום , אימון במצב של צום יעיל מאוד 

  1. הצום מפעיל את המערכת הסימפטטית ואז קל יותר להתאמן בעצימות גבוהה יותר.
  2. הורמון הגדילה עולה כך שההתאוששות מהאימון תהייה מהירה יותר.

טיפ נוסף לדרך, כדאי להתאמן לפני ששוברים את הצום ולנצל את חלון ההזדמנות הזה כדי לבנות את מסת השריר.
ולכן סדר הפעולות יהיה כך: לצום, להתאמן ואז לאכול.
וכשאוכלים להתמקד בחלבון שיעזור לגוף לבנות את השריר.

בהצלחה!

מעוניינים לקבל למייל את המאמר הבא שאפרסם?
מלאו את הטופס ותהנו מהקריאה:

סיפורי הצלחה

מאמרים נוספים

עייפות וסוכרת – פתרון טבעי

 סוכרת היא מצב כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם ואחד התסמינים השכיחים והמתישים שלה הוא עייפות. עייפות בסוכרת עלולה להיות חוויה מתמשכת למדי המקשה

מתי הכי טוב לאכול כדי לרדת במשקל

מתי הכי טוב לאכול כדי לרדת במשקל

 דפוסי האכילה שלנו בעשורים האחרונים השתנו באופן משמעותי ויש להם חלק גדול במגפת ההשמנה והסוכרת. אחד משלושת השינויים העיקריים בהרגלי התזונה שלנו הוא זמן האכילה.

לחץ דם גבוה וסוכרת מה הקשר

סוכרת ולחץ דם גבוה: מה הקשר?

יתר לחץ דם הוא אחד מגורמי הסיכון העיקריים לתמותה ממחלות לב וכלי דם, אשר נמנות על סיבות המוות המובילות בישראל. פתיחה קצת מדכאת לכתבה ….מודה.

חשיבות המגנזיום לסוכרתיים

מגנזיום הוא אחד המינרלים החשובים ביותר, אשר הכרחי לפעולתם של יותר מ -300 אנזימים שונים. כיום כ-  70% מהאנשים סובלים ממחסור במגנזיום ובמיוחד סוכרתיים. מהי

יום הסוכרת 2020

בימים אלו של מגפת ה- COVID-19, כשהכלכלה העולמית מתרסקת, ואנחנו חווים סכסוכים גזעיים ופוליטיים ברמה יומיומית נראה על פני השטח שזה לא ממש הזמן לעסוק

ויטמין D לסוכרתיים

הקשר בין ויטמין D וסוכרת

מחסור בוויטמין D ומחלת הסוכרת הפכו בשנים האחרונות להיות מגיפות עולמיות וההערכה היא ש- 75% מהאנשים במדינות המערב חיים בחוסר. הסיבה העיקרית: חוסר חשיפה לשמש.

 תוכן האתר נועד לספק מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ מקצועי או להכשיר מטפלים. אין להסתמך על המידע באתר כעל מקור בלעדי, או כתחליף לייעוץ, טיפול, אבחון, השגחה וחוות דעת של רופא מוסמך. מתן אמון בלתי מסויג בתוכן כלשהוא באתר הוא סיכון שכולו של הגולש ובאחריותו. כמקובל בתחום הרפואה המשלימה, התאמת טיפול נעשית באופן אינדווידואלי וספציפי לכל אדם, כל מקרה לגופו, לכן יש להתייחס אל התכנים באתר בזהירות ואין להסתמך עליהם.
חלק מהמידע הינו בגדר דעה אישית של הכותבת בלבד ואינו מתיימר להתאים לכל אדם. השימוש והצפייה באתר הינם באחריות הגולש בלבד ואין לראות במידע המופיע באתר משום הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או אחריות או חובות כלשהם של הכותבת לכל נזק ישיר ו/או עקיף העלול להיגרם כתוצאה משימוש לא מוסמך במידע זה. 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן