בעיות שינה אצל סוכרתיים: הסיבות והפתרונות.
בעיות שינה וסוכרת

בעיות שינה אצל סוכרתיים: הסיבות והפתרונות.

בעיות שינה וסוכרת

סוכרת עייפות ושינה - מהי הסיבה העיקרית לבעיות שינה ועייפות אצל סוכרתיים? מדוע מתעוררים בין 3 ל- 4 לפנות בוקר או לא מצליחים להירדם? ומה הם הדברים שצריך לעשות כדי לשפר את המצב הזה.

האם חוסר שינה הוא חלק מהחיים שלך?

האם רק  הקפה מצליח להחזיק אותך בערנות במהלך היום?

או אולי קל לך להירדם אבל אח"כ ב- 03:00 לפנות בוקר מתחיל היום שלך?

אם ענית בחיוב על השאלות האלה , ייתכן שהאדרנל שלך עייף קצת …

 

מהי בלוטת האדרנל?

אדרנל היא בלוטה היושבת על הכליה, על כל אחת מהכליות יושבת בלוטת אחת, סה"כ 2.

 הבלוטה מפרישה הורמון הנקרא:  אדרנלין, הוא הורמון הסטרס.

מהו תפקידה של בלוטת האדרנל?

1. להתמודד עם סטרס.

הבלוטה מפרישה אדרנלין במצבי סטרס, אשר מעלה את רמות הסוכר בדם ומספק אנרגיה מהירה למוח ולשרירים. היכולת להתמודד ולהגיב למצבי סטרס נחוצה מאוד. אם לא נוכל להתמודד עם סטרס,  כל רמה קטנה שלו פשוט "תעיף" אותנו.

למשל תדמיינו לכם שאתם חוצים כביש ופתאום מגיע רכב ממול, הגוף חייב להגיב מהר מאוד אחרת התוצאה תהייה לא נעימה…

2. לדאוג לרמות סוכר יציבות בדם.

בלוטת האדרנל דואגת לוויסות הסוכר בדם. היא עוזרת לגוף לעלות את הסוכר כשהוא נמוך מידי.

כיצד בלוטת האדרנל מווסתת את רמות הסוכר?

 בלוטת האדרנל מפרישה הורמון הנקרא קורטיזול.

 הקורטיזול מעלה את הסוכר בדם כשהסוכר נמוך מידי. (למשל, בלילה כשישנים ואין אספקה של מזון).

 ככל שרמות הסוכר שלך בדם לא יציבות האדרנל צריך לעבוד קשה יותר ולפצות על כך.

 הגוף שלנו אוהב רמות קבועות של סוכר.

תזונה עשירה בפחמימות גורמת לקפיצות סוכר, סוג של רכבת הרים.

במצב של ירידה ברמות הסוכר לרוב נרגיש:

 • חוסר ריכוז.
 • עייפות קלה.
 • עצבנות.
 • אי שקט.

ואז הגוף שלנו, על מנת לתקן את המצב ייצר קורטיזול.

מצב של רכבת הרים ותנודות ברמות הסוכר גורם לבלוטת האדרנל לעבוד קשה מאוד במהלך היום כדי לשמור כל הזמן על רמות קבועות של סוכר בדם.

3. וויסות הורמונים.

הבלוטה גם מייצרת הורמונים (מינרלוקורטיקואידים) המווסתים מינרלים. כשהבלוטה עייפה ומותשת משימוש יתר היא לא עומדת בקצב ולא יכולה לשמור על המינרלים בגוף. כך מאבדים מינרלים יקרים בשתן.

בעיקר: נתרן, אשלגן וסידן.

4. וויסות השינה

בלוטת האדרנל באופן עקיף עוזרת לווסת את השינה שלנו.  הורמון השינה הנקרא מלטונין נמצא בקשר הפוך לאדרנלין. כלומר בכל פעם שהאדרנלין גבוה המלטונין נמוך ולהפך.

כולם מכירים את המשפט אני לא יכול להירדם מרוב אדרנלין…

 

עכשיו בואו ננסה להבין את מחזור השינה שלנו:  

בלילה המלטונין שאחראי על השינה שלנו עולה והאדרנלין נשאר נמוך.

במצב תקין שני ההורמונים הללו עובדים בהרמוניה כשאחד גבוה השני נמוך וכך הם מווסתים את שעות הערות והשינה שלנו.

 

בבוקר לקראת 3:00-4:00 לפנות בוקר, מתחיל הגוף בתהליך הערות, לאט לאט הוא מתחיל להזרים אדרנלין, המעלה את רמות הסוכר כדי שבבוקר כשנתעורר נהייה אנרגטיים ונוכל להתחיל את היום. למעשה הגוף מזרים סוכר לדם (מהכבד) ומפחית את הרמות של המלטונין.

 

בוקר טוב!

איך זה בא לידי ביטוי בגוף או מה הם הסימפטומים לבעיות באדרנל?

 1. בעיות שינה – כשהאדרנלין עולה באמצע הלילה כדי להתמודד עם רמות נמוכות של סוכר, התוצאה היא התעוררות.
 2. עייפות מתמשכת בגלל חוסר שינה.
 3. עיגולים כהים מתחת לעיניים.
 4. זיעה מוגברת.
 5. חרדה.
 6. עלייה במשקל.
 7. בעיות עיכול.
 8. תנודות ברמות הסוכר.
 9. שינויים במצב רוח.
 10. חוסר חשק מיני.
 11. מערכת חיסון חלשה.
 12. ירידה ביכולת להתמודד בסובלנות עם מצבי לחץ.
 13. ראש כבד – בעיקר אם מתכופפים וקמים מהר מאוד.
 14. עייפות בבוקר – בעיקר בגלל: חוסר בשינה עמוקה , רמות אדרנלין נמוכות וחוסר של איזון סוכר בבוקר.  
 15. השתוקקות למלח – בגלל שמאבדים מינרלים.

הגורמים לעייפות (האדרנל) והקשר לסוכרת:

 1. סוכר לא מאוזן – בתגובה לצריכה של סוכר ופחמימות (לחם, עוגיות, ממתקים, פסטה וכד' ) נגרמת בגוף רכבת הרים ברמות הסוכר. כל עוד בלוטת האדרנל עובדת טוב, ייתכן ולא נשים  לב לנפילות הסוכר אבל כל נפילה וכל מאמץ של הגוף לאזן את רמות הסוכר,  בסופו של דבר מתישה אותו.  (תהליך שיכול לקחת 10-20 שנה).  
 2. סטרס – אומנם תפקידו של האדרנל הוא לעזור לנו להתמודד עם סטרס , אבל כשהסטרס הוא חלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו והגוף עובד שעות נוספות הוא בסופו של דבר מתיש את הבלוטה.
 3. פעילות גופנית – הרבה אנשים חושבים שפעילות גופנית היא תמיד דבר טוב , אבל תלוי איזו ולמי.  אם יש לך תשישות של האדרנל כלומר סימפטומים של עייפות, חוסר ריכוז, ערפול מוחי, אי שקט וכד' פעילות גופנית בעצימות גבוהה לא טובה לך. (לקריאה מורחבת בנושא)

פתרונות לבלוטת אדרנל מותשת העוזרים לשיפור השינה:

 1. מדיטציה – בסטרס המוח מאוד טרוד, חייבים למצוא דרכים להרגיע אותו. מדיטציה עושה את זה יופי. היא מקלה מאוד ועוזרת לרוקן את הראש ממחשבות ומרגיעה את הגוף.
 2. סוכר מאוזן – לשמור ולהקפיד על תזונה נכונה , להפחית אוכל מעובד, להוסיף שומנים טובים, להימנע משתיית משקאות ממותקים או מוגזים על מנת שלא תהייה רכבת הרים של תנודות סוכר.
 3. הרגלי שינה – בהתחלה קשה יותר, כי קשה להירדם או מתעוררים מוקדם, אבל ככל שתקפידו על שמירה של הרגלי שינה סדירים, יחד עם שאר הדברים שציינתי פה. לאחר זמן מה תהיו מסוגלים לישון טוב יותר. תבחרו מסגרת זמן קבועה לשינה לכו לישון מ- 22:00 בלילה עד 6:00 בבוקר או מ- 23:00 עד 7:00 העיקר שתהיה לכם תבנית קבועה של שעות השינה.
 4. הפחתה של משקאות מעוררים וקפאין.
 5. טיפול בבעיות מקור – רוב הבעיות של האדרנל הן בעיות משניות לכן אם מטפלים באיזון הסוכר, בבלוטת התריס ובסטרס , גם שאר הבעיות נפתרות.

בנימה אישית, בעיות שינה אינן דבר של מה בכך, יש לשים לב אליהן ולפתור את הבעיה.  הכרה בבעיה היא הצעד הראשון בטיפול. יכול להיות שכבר התרגלת לחיות ככה, שהקפה מחזיק אותך אבל שנים רבות ללא שינה טובה גורמות נזק אדיר לגוף בכל הרמות. 

מעוניינים לקבל למייל את המאמר הבא שאפרסם?
מלאו את הטופס ותהנו מהקריאה:

סיפורי הצלחה

מאמרים נוספים

עייפות וסוכרת – פתרון טבעי

 סוכרת היא מצב כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם ואחד התסמינים השכיחים והמתישים שלה הוא עייפות. עייפות בסוכרת עלולה להיות חוויה מתמשכת למדי המקשה

מתי הכי טוב לאכול כדי לרדת במשקל

מתי הכי טוב לאכול כדי לרדת במשקל

 דפוסי האכילה שלנו בעשורים האחרונים השתנו באופן משמעותי ויש להם חלק גדול במגפת ההשמנה והסוכרת. אחד משלושת השינויים העיקריים בהרגלי התזונה שלנו הוא זמן האכילה.

לחץ דם גבוה וסוכרת מה הקשר

סוכרת ולחץ דם גבוה: מה הקשר?

יתר לחץ דם הוא אחד מגורמי הסיכון העיקריים לתמותה ממחלות לב וכלי דם, אשר נמנות על סיבות המוות המובילות בישראל. פתיחה קצת מדכאת לכתבה ….מודה.

חשיבות המגנזיום לסוכרתיים

מגנזיום הוא אחד המינרלים החשובים ביותר, אשר הכרחי לפעולתם של יותר מ -300 אנזימים שונים. כיום כ-  70% מהאנשים סובלים ממחסור במגנזיום ובמיוחד סוכרתיים. מהי

יום הסוכרת 2020

בימים אלו של מגפת ה- COVID-19, כשהכלכלה העולמית מתרסקת, ואנחנו חווים סכסוכים גזעיים ופוליטיים ברמה יומיומית נראה על פני השטח שזה לא ממש הזמן לעסוק

ויטמין D לסוכרתיים

הקשר בין ויטמין D וסוכרת

מחסור בוויטמין D ומחלת הסוכרת הפכו בשנים האחרונות להיות מגיפות עולמיות וההערכה היא ש- 75% מהאנשים במדינות המערב חיים בחוסר. הסיבה העיקרית: חוסר חשיפה לשמש.

 תוכן האתר נועד לספק מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ מקצועי או להכשיר מטפלים. אין להסתמך על המידע באתר כעל מקור בלעדי, או כתחליף לייעוץ, טיפול, אבחון, השגחה וחוות דעת של רופא מוסמך. מתן אמון בלתי מסויג בתוכן כלשהוא באתר הוא סיכון שכולו של הגולש ובאחריותו. כמקובל בתחום הרפואה המשלימה, התאמת טיפול נעשית באופן אינדווידואלי וספציפי לכל אדם, כל מקרה לגופו, לכן יש להתייחס אל התכנים באתר בזהירות ואין להסתמך עליהם.
חלק מהמידע הינו בגדר דעה אישית של הכותבת בלבד ואינו מתיימר להתאים לכל אדם. השימוש והצפייה באתר הינם באחריות הגולש בלבד ואין לראות במידע המופיע באתר משום הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או אחריות או חובות כלשהם של הכותבת לכל נזק ישיר ו/או עקיף העלול להיגרם כתוצאה משימוש לא מוסמך במידע זה. 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן